Hayatımızın Ortasına Yerleşmiş 13 Çizgi Karakter

90’larda mizah dergiciliği furyasıyla birlikte hayatımızın tam ortasına zıbaam diye düşmüş birçok çizgi karakter var. Erdener Abi, Kıllanan Adam, Bezgin Bekir, Kötü Kedi Şerafettin gibi. Şahsen en sevdiğim ilk 13’ü huzurlarınıza sunmak bana keyif verir. Umarım sizin de dimağınızda hoş bir seda bırakır…

***

1 – ERDENER ABİ

erdenr

Listemizin 1. sırasında Kaan Ertem’in en önemli karakterlerinden, mahallemizin ağır abisi Erdener Abi var. Mahallede herkes tarafından saygı görülen; ancak kimseyi iplemeyen Erdener abi, sırf kafa karikatürü olarak boyunu hiç bilmediğimiz bir karakter olarak kalmıştır.

 

2. DARAL ve TİMSAH  

daraltimsah

İkinci sırada, Mehmet Çağçağ’ın karakterleri Daral ve Timsah kuzenler var. Daral, zengin ve tiki; ancak çekingen iken, Timsah ise dayıoğluna göre tam zıt karakterde idi.

 

 

3 – AŞIK MEMO

memo

Sırada ise, belki de en önemli dönemimize yön vermiş olan Mehmet Çilingir’in (Memo Tembelçizer) Aşık Memo karakteri var. Şair yönü ve fik-fik konulu şiirleriyle bir dönem L-Manyak’ın en okunan karikatürü idi.

4 – ORÇUN KUNEK

orcun

Sırada, karikatür dışında Leman dergisinde bir dönemin efsane karakteri olarak Soner Günday’ın Orçun Kunek adıyla albüm yapımcısı karakteri geliyor. Harika sanatçı isimleri ve şarkı sözlerinin yer aldığı birçok albüm hiç satmamış olmasına karşın halen aklımıza gelmektedir.

 

5 – HAMDİ YÜZBAŞI

hamddi

Sırada, bizi askerlikte yüzbaşılardan çekinmemize neden olan Mahmut Tibet’in Hamdi Yüzbaşı karakteri var. Birçok liselinin böyle bir karikatürden haberi olmadığını; ancak Leman’ın en çok okunanlarından olduğunu belirtmemizde yarar var.

 

6 – KÖTÜ KEDİ ŞERAFETTİN

sero

Veee; Kötü Kedi Şerafettin! Kedilere bakış açımızı değiştiren, “Böyle kedi mi olur?!” dedirtmiş, bazılarımızın da yaramaz kedilerine bu ismi koymasına neden olmuştur. Yakın zamanda sinema filmini beklemekteyiz.

 

7 – SAMİ

sami

Sırada, son dönemin önemli karikatürlerinden Cihan Ceylan’ın Sami karakteri var. Oldukça düz bir kişilik olan Sami’yi okuduktan sonra, “Lan bizde mi böyle olsak” dedirtir.

 

8 – KILLANAN ADAM

kıllanan

Sırada yine bir Kaan Ertem klasiği var. Zamanında her şeye kıl olan bu adam, son dönemde En-Para reklamlarında oynamış; zamanında bu karakteri sevenleri şaşırtmıştır.

 

9 – KUNTEPER CANAVARI

kunteper

Bir Cengiz Üstün karakteri; Kunteper Canavarı. L-Manyak’ta uzun hikayesi vardır. Uzun derken, gerçekten uzun. :)

 

10 – FIRAT

firat

10. sırada, son dönem karikatürlerinden biri daha, Nohut kafalı Fırat var. Yaşına rağmen fiziksel olarak yaşıtlarından çok küçük olan Fırat, kendi başına yaptığı yarışmaların hep birincisidir.

 

11 – BEZGİN BEKİR

bezgin

Sırada, Tuncay Akgün’ün basit ama değişik karakteri Bezgin Bekir var. Her günü pazar günü gibi görmekte ve tembellikte sınır tanımamaktadır.

 

12 – AVNİ

avni

Usta Oğuz Aral’ın zamanında Gırgır dergisindeki ofis-boy dan esinlenerek yazdığı karakter; Avni. Türkiye’de mizahın sevilmesine, mizah dergilerinin ilk kez iyi rakamlarda satılmasına vesile olmuştur. Bu ofis-boy aynı zamanda Dağhan Külegeç’in de babasıdır.

 

13 – ZIÇAN ADAM

zican

Son olarak yine bir Kaan Ertem karakteri. Zalimlerin korkulu rüyası, nükleerden daha tehlikeli silahı bulunan basit ama komik karakter. Halen bi zıçma olayı vuku bulduğunda aklımıza ZIÇAN ADAM gelir.

Editör: Ayhan Çağlar Düldül 

4 Comments

 1. Reşit

  12 Kasım 2015 at 16:00

  Kunteper Canavarı Bülent Üstün’ün değil Cengiz Üstün’ün yarattığı bir karakterdir.

  • VKaufmanMoffat

   18 Kasım 2015 at 13:54

   Düzeltildi.

 2. hayta

  18 Kasım 2015 at 11:39

  Mokar hastası Nihan nerde? Çok eksiği ve gediği var. Bilgi yanlışları da caba.

  • VKaufmanMoffat

   18 Kasım 2015 at 13:54

   Öznel bir değerlendirme bu liste. Eksikler sonraki benzer içeriklerde giderilecektir. Teşekkür ederiz nezaketiniz için.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir