Gelelim AKP Seçmenine… “Lan Gardaşım!”


yalatmayiz

Hep muhalefetin hatalarından bahsettik. Gelelim AKP seçmenine…

Bir süredir izliyorum, takip ediyorum; bakmıyorum, görüyorum. Sürekli dillerinde ‘büyük resim’ var. Siyaset biliminde yüksek doktora yapmış bir elemana sordum, “Lan sen, büyük resmi görüyor musun?” “Yok be abi” dedi. Emperyalistler ve kapitalistler, sana büyük resmi göstermezler. Seni hayali bir resme inandırırlar, zihnine oturtmaya başlarlar. Lakin AKP seçmeni, evinde oturup, büyük resmi görebiliyor. Çok güzel, algılar çok açık, beceri muazzam yani.

Milli unsurlar, içe dönmek, dış güçler, lobiler, odaklar… Her halta hakimler. Çok tatlış bir durum. Ha telekinezi ve benzeri şeylere hiç girmeyelim. Bilimkurgunun gelişmediği ülkemizde, arkadaşlar çok gelişmişler, her neyse.

Komplo teorisyenliğine, toplum mühendisliğine soyunanlara soralım; lan gardaşım, Esad arkadaşım dese, hop yüzde 50; Esed düşmanımızdır dese, hop yüzde 50; cemaat çok minnoştur dese, anında yüzde 50; lan ben var ya o cemaatin dese, yine anında yüzde 50; komşularla sıfır sorun dese, al sana yüzde 50; komşuların ta… dese, ne sandınız, yine yüzde 50; milliyetçiliği ayaklar altına aldık dese, aaa yüzde 50; milliyetçilik önemli, milli şeyler çok ciciş dese, ooo gene yüzde 50; bakın, tamamen zıt şeyleri saysak bitiremeyiz. Her koşulda yüzde 50.  

Sorgulamak yok aslında. “Dün söylediğiniz, yarın değişiyor, ne ayak” demek de yok. Yani halk goygoyculuğunu, seçmenin mesajı safsatasını bırakın. Ne mesajıymış bu? İş bulma umudu, güvenlik önemli, adaleti boş ver; ekmek varsa, TOMA da olsun… Bunlar mesaj mı şimdi?! Malum gerçekler, o kadar.

Diyeceğim o ki, bu eski bir dava arkadaşlar. Halk Partililer ve Demokrat Partililer arasındaki husumetin günümüze yansıması… Yani büyüklerimiz tepişmiş, biri diğerini ezmiş, bu miras kalmış. Şimdi de diğeri, ötekini eziyor. Bakın, 61 yıl önce yapılan seçimlerde, Adnan Menderes’in aldığı oy oranı, yüzde 55.2. Yani neymiş? Oy, geleneksel bir şeymiş. Hah! Bu durumda adın CHP olursa, istersen başına Fatih Sultan Mehmet’i koy, yüzde 30’u aşamazsın. Bir kez yüzde 41 görülmüş, o da yeni bir lider ve tepki oyları yüzünden gerçekleşmiş. Halka sırtını dönmeyen, beyaz kafası yaşamayan, her evin kapısını çalan, emeğin, özgürlüğün ve adaletin peşine düşmüş yeni bir parti kurulmaz ise, tekrar tekrar aynı şeyler yaşanacak, hal böyleyken telefunken…

ALPER TURGUT – 1ve2.com

1 Comment

  1. Kübra

    3 Kasım 2015 at 17:12

    Adnan Menderes döneminin tekrarını ve benzerini yaşadığımızı benden başka biri daha düşünüyor çok şükür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir