Türk Dizi Tarihinin Beyin Yakan 7 Çatlak Karakteri


Sevdiysek onlarla sevdik, en olmadık zamanlarda ortaya çıkışlarını hep merakla bekledik. Esas oğlan sever de açılamaz, kız desen dert küpü, bayık bayık bakar insanın kanını emer bitirir, o en çatlak karakter ortaya çıkar da biraz olsun nefes almamızı sağlar. Dizilere hayat veren, arada derede ortaya çıkan ama bütün havayı suyu değiştiren, kimi zaman salt diziyi seyretme sebebidir onlar.

Baturalp – Sıdıka

1

Komple Türk dizi tarihinin en çatlak işiydi aslında Sıdıka. Atilla Atalay’ın unutulmaz tipleri, adeta karton bir ev içinde, kartondan bir mahallede, karikatürize karakterlerle gündelik hayatın çekilmez buhranlarını çekilir kılıyorlardı. Dizinin yan karakterlerinden Ninja Baturalp bir apartmanın alt katında karate salonu işletiyordu. Uzak doğu felsefesiyle hayatın anlamını ararken, gerçek hayatın zorlu yollarındaki en büyük düşmanı “apartman teyzesi”ydi. Aidatlar, karate salonundan gelen gürültü patırdı ve Türkiye’de bir ninja olmanın imkansızlığı = Baturalp Dinçdarı.

Türk sinemasında ne kadar şahane yapım varsa ucundan, kıyısından ya da tam işin merkezinden çıkan isim Feridun Koç’un canlandırdığı sensei, absürt komedi Sıdıka’nın en saçma tiplerinden biriydi.

Zekiye – Uzaylı Zekiye

2

Sıdıka’ya absürt dediysek buna ne diyeceğiz? TRT’nin 80’lerde yayınladığı Seden Kızıltunç’un aklı gidip gelen Zekiye’yi canlandırdığı bir garip diziydi Uzaylı Zekiye. Dönemin dev oyuncuları bu yapımda yer alır, Münir Özkul bile arada bir arzı endam ederdi. Amerika ve Rusya’nın uzay yarışını TRT 1 haberlerden izler, sonrasında Uzaylı Zekiye ile bir nevi memleketimizin uzay hadisesine yaklaşımına bir de dizi olarak tanıklık ederdik. Doğa üstü güçleriyle Zekiye, uzaylı olmasının da etkisiyle listenin açık ara en çatlak karakteri olmalı.

Eleman – Kaygısızlar

3

Dizinin özeti için biraz wikipedi: Memnun Kaygısız, Ordulu ve çapkın biridir. Sabriye onun ilk karısıdır. Birkaç yıl sonra çeşmenin başında Terbiye’yi görür ve o an ona aşık olur. Yine birkaç yıl geçmeden tarlada Kafiye’yi görür. Bu üç eşinden tam 36 çocuğu olur.

Eleman ise adı üstünde dizide bir elemandır. Etkisiz eleman gibi gözükür, vasıfsız, sıradan, herhangi bir kişidir eleman. Ama onun ayrıcalığı aşkındadır. Aşkı için her bölüm tonla tehlike atlatır. Yalçın Avşar’ın canlandırdığı Eleman, Ercan Yazgan, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Çiçek Dilligil, Tuluğ Çizgen, Şoray Uzun gibi oyuncuların arasından bir yan karakter olarak sivrilerek dizinin en çok dikkat çeken tipi olmuştu. Sahi Yalçın Avşar acaba nerelerde ve neler yapıyor?

Rüknettin Bey – Bizimkiler

4

Ayla Hanım’ın annesi, Sabri Bey’in kayınvalidesi Suna Teyze’nin eşi Rüknettin Bey! Yüzyıllar boyu süren ve Pazar gününün geldiğinin en büyük kanıtı olan Bizimkiler’in gizemli karakteri. Yıllar yılı diziye kimler geldi geçti de kimse Rüknettin Bey’i duvarda asılı durduğu yerinden edemedi. Sabri Bey pek çaktırmasa da kendisini hayli tırsıttıran bir tipti Rüknettin Bey. Sadece bir resim olarak girdiği diziye arada bir yapılan yakın çekimlerin de etkisiyle ayrı bir renk katıyordu bu korkunçlu amca.

Köpek – Ana

5

“Anaya bak anaya bedel üç beş babaya” jeneriğiyle hatırlanan dizide saçmalıkların ardı arkası kesilmezdi. Babaların gündemde olduğu bir dönemde ortaya çıkan Ana, bu fikriyle orijinal bir iş gibi gözükse de, asıl orjinallik dizinin tamamen absürt komedi kafasıyla çekilmesiydi. Hem de ne ağır bir absürtlük. Şeyhmuz, Kel Behsat, Ana, Korumalar onlarca olağan dışı sahne ve konuşan bir köpek. Baloncukla derdini anlatan bu kuçu, arada sahne geçişlerinde ortaya çıkar ve bir anlatıcı gibi özeti geçerdi.

Naciye Hanım – Gülşen Abi

6

Gazetede Güzin Ablalık yapan Gülşen Abi ve iş arkadaşlarının maceraları… İş arkadaşları deyip geçince Ersen ve Dadaşlar gibi oldu ama ne haddimize. Bir efsane kadrolu dizi daha. Haluk Bilginer, Nilüfer Açıkalın, Selim Naşit, Yıldıray Şahinler, Olgun Şimşek ve 3 sene önce aramızdan ayrılan Türk tiyatro, sinema ve dizilerinin efsane ismi Leman Çıdamlı. Can Barslan’ın yazdığı dizide Gülşen Abi’nin annesi rolündeki Çıdamlı arada bir ortaya çıkar ve “arılar üzülür bal ye, inekler arkandan ağlar süt iç” diye Gülşen Abi’yi darlardı.

Varsayalım İsmail

7

İsminiz?
-Varsayalım İsmail? Neye yarar, noolcak? Pardon yani! Madem ki varım, o halde düşünüyorumdur da!

Başka da sözümüz yok. Ferhan Abimizin önünde her zaman saygıyla eğiliriz.

Kaynak: Listelist

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir