Cemal Süreya’nın Şiirleri Kadıköy Sokaklarında


O edebiyatımızın ve İkinci Yeni hareketinin en ünlü, en sevilen isimlerinden… O fırtınalı hayatıyla, aşklarıyla, dizeleriyle unutulmaz bir şair… Şiirlerini ezbere bildiğimiz, yaraları yaralarımıza benzeyen, acımızı da aşkımızı da bizden daha iyi anlatan Cemal Süreya’dan bahsediyoruz.

9 Ocak Cemal Süreya‘nın ölüm yıldönümü. Kadıköy’de de o gün bir anma gecesi düzenlenecek. Ama belediye gibi belediye Kadıköy Belediyesi’nin bundan önce bize çok daha büyük bir sürpriz yaptı ve Kadıköy Cemal Süreya Sokak’ta yer alan Cemal Süreya’nın yaşadığı evin önündeki kaldırıma şiirlerinin yazıldığı bir proje başlattı.

Bu aslında Kadıköy Belediyesi’nin ‘Yaşayan Sokaklar Projesi’ kapsamında Kadıköy’de yaşayan sanatçıların yaşadıkları sokakların bilinirliğini artırmak, sokaklara kendi hikayeleri ve yaşayanları ile kimlik kazandırmak amacıyla proje çalışmasının bir parçası. Süreya’ya ait 5 ayrı şiirden alıntılarla başlayan bu güzel proje önümüzdeki günlerde Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Özdemir Asaf’ın yaşadığı sokaklarda da kaldırım taşlarına şairlerden sevilen şiirler yazılmasıyla devam edecek.

İşte mutluluktan gözlerimizi yaşartan, kalbimize dokunan kaldırımlardaki Cemal Süreya şiirlerinden bazıları…

***

1 –

c1

2 –

c2

3 –

c3

4 –

c4

Bu da bizden gelsin bonusu: İki Kalp

c5

Kaynak: Listelist

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir